Tuna Türkmen

1982 İzmir doğumlu. Hiçbir yer, iş ve yönelimde aidiyet hissi oluşturabilecek  kadar uzun süre kalmadı. Lise hayatını sınıfın en arkasında kitap okuyarak geçirdi.Eskrimde Antalya İl Üçüncülüğünü kazandı. Bu turnuvaya sadece üç kişi katılmıştı. Arkadaslarinin uyarılarına kulak asmadan spor kariyerine kaya tırmanışı ile devam etti. Lisede aç kalıp biriktirdiği paralarla dağcılık malzemesi alıp yıllarca, içinde dağ kelimesi geçmeyen hiçbir cümle kurmadı. Türkiye’nin büyük bir bölümünü otostopla gezdi. Bir ara fotoğraf ve karanlık odaya sardırdıysa da dünyaya bir vizörün arkasından bakma fikrinden pek hoşlanmadığına karar verdi. Üniversite tercihlerini spor toto oynar gibi yaptı. Çevre mühendisi oldu. Greenpeace’te okuldan daha fazla şey öğrenebileceğini fark edince okulu 8 senede bitirdi. Akademiden hazetmez. Toksikoloji ve kalıcı organik kirleticiler konusuna özel ilgisi vardır. Hexaklorosiklohexan üzerine  bir araştırma raporunu UNDP için yazdı. Raporunu okumadılar diye arkadaşlarına çok kızdı.

Greenpeace’te Tırmanış Eylemcisi olarak AKM binası, Atakule, Boğaz Köprüsü gibi değişik mimari yapıları yakından inceleme fırsatı buldu. İstanbul’dan çok daralınca ağzına bir regülatör takıp sonraki 2 yılının büyük bölümünü su altında geçirdi. Honduras ve Guatemala’da dalış rehberi olarak çalıştığı bir yıl geçirdi. Arkadaşlarıyla can sıkıntısından kurtulmak için kurduğu bir iş yüzünden son 5 yildir zamanının büyük bölümünü, endüstriyel alanlara tırmanarak ve insanları filmlerde özel tel ve makara sistemleri kullanımıyla uçurarak geçirdi. Halen Sinir Tanimayan Doktorlar Orgutu icin Saha Lojistik Sorumlusu olarak Hindistan`in ucra bir kosesinde calisiyor.

Boş zamanlarında dünyanın değişik yerlerinde kendine bakıp bi değişiklik var mı diye anlamaya çalışıyor. Herhangi bir konuda hiç durmadan saatlerce saçmalayabilir. Hindistan’da Vipassana kursuna sadece beş gün dayanabildi. Hayatında başına gelen en absürt şey yanlışlıkla bir cezaevine girip sonra da dışarı çıkmaya çalışırken yakalanmaktır.

* Tuna’nın Prenseste yayınlanan tüm yazılarını burada görebilirsiniz.